انتخاب رشته هوشمندانه

اهمیت انتخاب رشته مناسب

مشکل اصلی دانش آموزان،دانشجویان و فارغ التحصیلان این است که افراد از ابتدا درست هدایت نمیشوند و اصلا نمی دانند برای چه درس میخوانند واغلب دچار روز مرگی هستند و تصور میکنند تحصیل کاری هست که همه باید انجام دهند ، معنی واقعی هدف را نمی دانند، نمی دانند دقیقا برای چه چیزی تلاش می کنند، وقت ،انرژی، زمان و جوانی را صرف چه می کنند!! آنوقت ما چه انتظاری باید داشته باشیم که حتی همان تحصیل را هم با جدیت و اصولی انجام دهند؟!!!. چرا باید کاری را با جدیت انجام بدهیم که حتی از لزوم و اهمیت و دلیل انجام ان اطلاعی نداریم؟سعی کنیم قبل از بدست آوردن نمره خوب،رتبه خوب،تراز خوب، دانشگاه خوب ، رشته تحصیلی و … بیندیشیم که چرا قرار است اینها را بدست بیاوریم تا از آندسته از افرادی نباشیم که بعد از بدست آوردنشان متوجه شویم که مسیر را کلا اشتباه آمده ایم و این چیزی نیست که دنبالش بودیم .

بنابراین یکی از اساسی ترین تصمیماتی که محصلان در روند تحصیل خود باید بگیرند انتخاب رشته ای است که در دانشگاه ادامه خواهد داد و برای کنکور سراسری در آن رشته سنجیده خواهد شد. در این روند انتخاب یک مشاوره تحصیلی خوب و آگاه بسیار موثر است و میتواند در آینده تحصیلی و شغلی فرد بسیار تاثیر گذار باشد. اکثر دانش‌آموزان و دانشجویان بر این باورند که برای داشتن انتخاب رشته‌ ی خوب، مهم‌ ترین چیز دارا بودن کارنامه کنکور و نمره کنکور و رتبه‌ کنکور خوب است اما این افراد بیش از این ‌که به خودشان، اهداف شان، آینده‌ شان و زندگی شان فکر کنند به نظر دیگر افراد و اهمیتی که مردم جامعه برای رشته ‌های دانشگاهی مختلف قائل هستند، توجه می ‌کنند.

 باید به این نکته اساسی توجه کرد که  موفقیت تحصیلی لزوما موفقیت شغلی را تضمین نمی کند .نمونه بارزاین جمله را میتوانید در رابطه بین کسب و کار با تحصیلات افراد در اطرافیان ، بستگان و خانواده خود جستجو کنید

برخلاف اکثر دانش آموزان که فکر می کنند آخرین گام  برای ورود به دانشگاه انتخاب رشته کنکور است ولی باید گفت مشاور تحصیلی در یک یا چند جلسه مشاوره به خاطر محدودیت زمانی نمیتواند راجع به تمامی رشته های تحصیلی به صورت دقیق صحبت کند. ممکن است عدم انتخاب بسیاری از رشته ها بخاطر عدم اطلاع از وجود و یا جزییات این رشته ها توسط داوطلب باشد  انتخاب رشته یک روند چند ساله را می طلبد تا اینکه دانش آموز بتواند متناسب با استعداد ها و علایق و اهداف خود رشته مناسب با این مولفه ها را انتخاب کند و ساعت ها راجع به آن با مشاورین و متخصصان مربوطه بحث گفت گو کند تا منجر به رضایت شغلی و اشتغال هدفمند و کاهش نرخ بیکاری و افزایش بهروری شغلی در جامعه گردد.

داوطلب کنکور باید دقت داشته باشد که یک رشته خاص به تنهایی نه خوب است و نه بد زیرا اگر کسی که به آن رشته علاقمند است و استعداد ادامه آن را دارد، به تحصیل آن بپردازد. نتیجه کار مناسب خواهد بود در صورتی که عدم علاقه داوطلب کنکور به پرمخاطب‎ ترین رشته‎ های دانشگاهی هم یک نیروی کارآمد در آن رشته تربیت نخواهد کرد. بر خلاف آنچه تصور میکنید ما در انتخاب رشته ، رشته خوب و یا رشته بد نداریم و انتخاب رشته بر اساس شرایط شخصی و اهداف هر شخص میتواندکاملا متفاوت باشد . مثلا یک رشته تحصیلی و دانشگاهی میتواند برای شخصی بهترین انتخاب و دقیقا همان رشته برای شخص دیگری بدترین گزینه باشد.

البته باید این را نیز توجه داشته باشید که پس از اتمام تحصیل ، شما باید با توجه به مدرک رشته مورد نظر برای یافتن شغل اقدام کنید. برای این کار پیش از هر چیزی علاوه بر علاقه ، استعداد های خود را نیز بسنجید تا بتوانید موفقیت خود را در رشته انتخابی تضمین نمایید.  انتخاب رشته تحصیلی و شغلی بر اساس علاقمندی بسیار خوب است به شرطی که اطلاعات کاملی از وضعیت تحصیلی و شغلی آن فیلد داشته باشیم  فراموش نکنیم در رشته های مورد علاقه ما هزاران نفر فارغ التحصیل بیکار که با علاقه وارد آن رشته شده اند وجود دارد. توجه کردن کردن به علاقمندی ها بطور چشمگیری میتواند احساس لذت و رضایت درونی ایجاد کند اما به شرطی که ما را به هدفمان برساند و یا ما را به هدفمان نزدیکتر کند . به عنوان مثال اگر شخص به یک رشته هنری علاقمند باشد وخودش و اطرافیانش هم از انجام این هنر لذت ببرند و بخواهد تحصیلات آکادمیک و شغلش هم مرتبط با این هنر باشد، اما ادامه دادن این هنربه هر علتی نتواند در آینده جایگاه اجتماعی،شغلی،مالی،استقلال و رضایت را به همراه داشته باشد آنگاه این انتخاب بر اساس علاقمندی نمیتواند انتخاب درست و هوشمندانه ای باشد.

 ویژگی های مشاور انتخاب رشته

در موسسه نشان و بالاخصوص برای دانش آموزان مدارس نشان،مشاوره تحصیلی و انتخاب رشته در دوران سه ساله متوسطه دوم با شناخت صحیح استعداد‌ها، علایق و پتانسیل‌های دانش آموزان و همچنین بررسی آینده تحصیلی و شغلی پیش رو متناسب با استعداد وعلایق شخصی هر دانش آموز بصورت کاملا مستمر و یکپارچه صورت می گیرد و دانش آموزان در سال دوازدهم مطمین هستند که از تحصیل و ادامه آن در دانشگاه چه چیز را طلب خواهند کرد.
اهم ویژگی های انتخاب رشته تحصیلی هوشمند در موسسه ما عبارتند از:

۱- شناخت صحیح استعداد‌ها، علایق و پتانسیل‌های دانش آموزان
۲- معرفی رشته های دانشگاهی و بازار کار آن ها توسط متخصصان هر رشته و نه فقط بیان ویژگی های هر رشته از زبان مشاور انتخاب رشته کنکور بر اساس تجارب و اطلاعات شخصی و پیش زمینه های قبلی و مقایسه فارغ التحصیلان آن رشته ها
۳- معرفی ظرفیت، امکانات و هزینه ها و شهریه های دانشگاه های دولتی روزانه، شبانه، دانشگاه های غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس های خودگردان یا بین الملل و دانشگاه آزاد
۴- معرفی قسمت های مختلف کارنامه، نقش سهمیه مناطق و شهدا و ایثارگران و مناطق محروم در انتخاب رشته، بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری
۵- انتخاب رشته با استفاده از روش های علمی و ترکیبی (کامپیوتری + دستی )  


لطفا نظرات یا سوالات خود را برای ما ارسال کنید


Comments are closed.